60 familii de albine

Creat de Fabius, Ianuarie 23, 2015, 11:44:00 PM

« precedentul - următorul »

Fabius

Vand 60 familii de albine în luna aprilie (cu sau fara lazi). Familiile de albine sunt de putere medie, iar la vanzare vor acoperii între 6-7 rame albine cu 3-5 rame puiet. Pretul este 350 lei/familie. Au fost facute tratamentele necesare în toamna.
Lazile sunt verticale pe 12 rame în pat rece cu doua magazii 1/2 (30 buc), sau orizontale în pat cald pe 18 rame la alegere din 100 buc. Lazile au un an vechime, cele verticale sunt vopsite în culorile albastru, verde si galben cu fund anti-varroua, alcatuit din fund si sita (separate), inter-schimbabile între ele în functie de anotimp. Capacele sunt acoperite cu tabla zincata si magaziile albe. Prinderea între corpuri se face cu doua tije filetate cu diametru 6 mm. si manere confectionate din OB. cu diametrul 8 mm. pe care este tras furtun de acetilena. Pretul este 140 lei/buc. Lazile orizontale sunt vopsite în culorile albastru, verde, galben si alb prevazute cu manere STAS galvanizate si capace acoperite cu tabla de aluminiu. Pretul este 130 lei/buc. Lazile orizontale sunt prevazute cu doua seturi de podisoare: unul pentru pastoral (podisor din OSB si sita aerisire) si celalalt set alcatuit din 7 podisoare din lemn de molid pt. iernat. 
Stupina este situata in localitatea Totesti, jud. Hunedoara.
Pentru mai multe detalii sunati la nr. tel. 0763 696 577 - Fabius.
Cand vremea va permite voi posta fotografii atat cu albinele cat si cu lazile.

octase

Buna ziua

Nu stiu daca ati vazut da am mai scris si v-am trimis si un mesaj pe telefon da nu ati raspuns
Poate nu mai este valabil nr.de telefon
Ma intereseaza si pe mine sa achizitionez 4 stupi cu tot cu familile de albine si as vrea daca se poate sa vad si eu niste poze cu stupii(din cate am vazut in anunt ati spus ca atunci cand va fi mai cald veti pune si poze)...va rog sa imi trimiteti pe adresa [email protected] ...sau poate puneti la anunt:)
Sa nu ma mai complic...sper sa mai aveti stupi si albine si poate luna viitoare vin pana la Totesti sa le vad(eu sunt din Petrosani)
Din anunt ma intereseaza :
"Lazile sunt verticale pe 12 rame în pat rece cu doua magazii 1/2 (30 buc). Lazile au un an vechime, cele verticale sunt vopsite în culorile albastru, verde si galben cu fund anti-varroua, alcatuit din fund si sita (separate), inter-schimbabile între ele în functie de anotimp. Capacele sunt acoperite cu tabla zincata si magaziile albe. Prinderea între corpuri se face cu doua tije filetate cu diametru 6 mm. si manere confectionate din OB. cu diametrul 8 mm. pe care este tras furtun de acetilena. Pretul este 140 lei/buc."

Cu stima

enabogdan

Daca aveti cumva drum mai aproape de Bucuresti in perioada respectiva, sunt interesat de cateva familii!

Fabius

#3
Buna seara! Pentru domnul ENABOGDAN, nu voi avea drum în apropiere de Bucuresti.

Fabius

#4
Vand 80 colectoare de polen cu tot cu placa activa si gratar din plastic si sistem de prindere pe lada. Colectoarele sunt vopsite in trei culori: albastru, verde si galben. Dupa montarea suportului pe lada, pot fi folosite fara a mai fi nevoie de alte lucrari la ele. Au fost confectionate si folosite in 2014.
Pret/bucata 30 lei. Daca cineva doreste sa le achizitioneze pe toate, pret total = 2000 (25/buc).

Fabius

#5
În acest moment familiile de albine se afla pe 4-6 rame bine acoperite de albine (foarte stranse), 3-4 rame puiet. Pentru cei interesati sa cumpere în acest moment pretul este 300 lei pentru 5 rame în medie.

Fabius

Familiile de albine au fost vandute, mai sunt pentru vanzare lazile si colectoarele.

Fabius

#7
Iata cateva fotografii pentru lazile orizontale in pat cald (cu urdinisul in capat) si urmatoarele detalii: lazile sunt vopsite în culorile albastru, verde, galben si alb prevazute cu manere STAS galvanizate si capace acoperite cu tabla de aluminiu. Lazile sunt prevazute cu doua seturi de podisoare: unul pentru pastoral (podisor din OSB si sita aerisire) si celalalt set alcatuit din 7 podisoare din lemn de molid pt. iernat. Parte din lazi au fost folosite in anul 2014 dar sunt si lazi nefolosite. Pretul este 130 lei/100 buc.

Fabius

Detalii si despre lazile verticale: 30 lazi pe 12 rame în pat rece cu doua magazii 1/2. Lazile au un an vechime, sunt vopsite în culorile albastru, verde si galben cu fund anti-varroua, alcatuit din fund si sita (separate), inter-schimbabile între ele în functie de anotimp. Capacele sunt acoperite cu tabla zincata si magaziile albe. Prinderea între corpuri se face cu doua tije filetate cu diametru 6 mm. si manere confectionate din OB. cu diametrul 8 mm. pe care este tras furtun de acetilena. Pretul este 140 lei/buc.

Fabius

120lei/buc. ultima oferta pentru lazile verticale.

Fabius

Vand 100 roiuri de albine/3 rame sau la configuratia dorita de client.
Dupa 10.06.15 sunt disponibili cel putin 20 roiuri iar dupa 20.06.15 sunt disponibili si ceilalti pana la 100.
Roiurile provin din rasa carpatina autohtona cu matci 2015. Pentru mai multe detalii, cei interesati va rog sa ma sunati la nr, 0763 696 577 - Fabius, loc. Totesti, jud. Hunedoara. Pret 150 lei/roi/3 rame.

Fabius

Matcile provin din botci roire recoltate din stupi recordisti in 2014. De asemenea s-a urmarit si s-au selectat stupii care au dezvoltat mai putin instinctul de roire.

Fabius

50 roiuri de albine au fost vandute. Mai sunt de vanzare inca 50 pentru care se asteapta confirmare in 10.06.15.

Fabius

Sau vandut si ceilalti 50 roiuri de albine. Peste 10 - 15 zile vor mai fi cel putin 20 de vanzare.

Fabius

S-a vandut tot materialul genetic pregatit pt. vanzare in 2015. Multumesc tuturor celor cu care am colaborat. Spor la treaba tuturor si multa miere in bidoane.