Matci regine Buckfast, Carpatina, Mellifera M.

Creat de apisbuckfast, Octombrie 17, 2016, 03:37:44 PM

« precedentul - următorul »

apisbuckfast

Producem matci de calitate superioara prin grafting, starter 24h, finisor si incubator (ultimele 24-48 ore). In finisor cresc in prezenta reginei mama. Au avantajul ca primesc mult laptisor de matca, beneficiaza de caldura si umiditate optima, luarea in lucru fiind aproape de maxim. Imperecherea se face controlat iar matcile necorespunzatoare sunt eliminate. Matcile se livreaza inseminate, in custi cu fondant, marcate si cu 7-8 albine insotitoare. Materialul genetic folosit provine din Danemarca, Germania pentru Buckfast si UK in cazul celor negre (Mellifera Mellifera). Statiunea de imperechere Buckfast este izolata pentru a evita metisarea.
Pentru cine prefera ridicarea personala din stupina, pot pune la dispozitie studierea documentelor insotitoare ale reginelor mama F0.
Linii disponibile pentru comenzi 2017:
-Buckfast: KB291, KB315, KB230, KB195, KB278, KB162, KB142
-British Black: RC116, RC40
-Carnica(Carpatina linii proprii): RM1, RM12, RM15
-Incepand cu sfarsitul lui Iunie 2017 vom avea disponibile 2 din cele 5 premiate la Apimondia, respectiv Kordovan 82/36.
Comanda din timp pentru a evita aglomerarea la inceput de sezon.
0771 185 017  sau  [email protected]

apisbuckfast

Buckfast si Mellifera Mellifera(british black) 50 lei
Carpatina 45 lei
Prescurtarile vin de la numele breederilor : KB- Keld Brandstrup, RC- Robert Colburn (am lucrat la el tot sezonul 2016), RM- Initialele mele, linia proprie de Carnica (carpatina).
Pentru jumatatea anului 2017 urmaresc sa achizitionez material genetic din Franta (inca nu am ales breederul) si Germania (Mathias Engel).
Am ales ca 2017 sa fie anul dedicat liniilor de Buck facute de Keld Brandstrup, deoarece matcile venite de la el sunt de foarte buna calitate, au fost acceptate 100%. Ponta este mult peste ceea ce asteptam, am testat VSH-ul in aceasta vara si este conform. In Iunie 2017 urmaresc incrucisarea cu cele 2 linii de Kordovan(trantori KB+matci virgine Kordovan). Rezultatele testului le voi posta atunci.