Schimb: 2 familii pentru 10 lazi!!!

Creat de Lupu Irinel, Noiembrie 12, 2011, 12:40:56 PM

« precedentul - următorul »

Lupu Irinel

In primavara anului 2012 (inainte de salcam) schimb 2 familii albine cu 10 lazi+transportul lazilor acasa cand vine dupa familii(lada cu magazie si capac acoperit cu tabla). Miere salcam+roi luati pe urma din ei......cred ca este generoasa oferta mea. NU SE NEGOCIAZA!
Sunt din Sebes-Alba!
Cine este interesat sa ma contacteze pe id-ul: lupu.irinel

Porfy66

Lazile de cat sa fie? De 10 sau 12 rame? Magazia de 3/4 , 1/2 sau 1/2 redus? Fund normal sau AV ? Podisor de care preferi? Si mie mi se pare generoas oferta avand in vedere ca peste 3 ani din acesti stupi se poate ajunge la o mica stupina! :mad: :zzz: :zzz: :zzz:


Lupu Irinel

Lada de 10 rame(nu este nici o problema daca este de 12 rame),magazie 3/4(musai) fund normal,podisor din scandurele ori plasa(as prefera din plasa dar nu este nici o problema daca este din scandurele).
De la 2 familii medii poti scoate salcam pe urma din fiecare 3 roi(chiar si 4 doar sa ai timp sa te ocupi pe vara sa i stimulezi bine peste vara),deci,intrii in iarna cu 8 familii. 1 roi cumparat ar fi cam 100-150 lei(depinde cat de mare). Mierea de salcam intre 18-25 lei (depinde de o vindeti pe toata deodata ori la piata).
Trebuie facut doar un mic calcul si va reiesi faptul ca vreau sa fiu corect si cu mine dar si cu clientul.

Oare?!?!
10 stupi dupa configuratia facuta de tine, plus transportul, se apropie binisor de 20 de milioane!
In schimb doua familii plus vreo 30 kg de miere de salcam ajung la 10-12 milioane!
CALCULUL VALORILOR SE FACE IN MOMENTUL SCHIMBULUI. Ce fac eu peste vara cu familiile ma priveste doar pe mine. Iar pe tine te priveste ce faci cu stupii!

Pe scurt, pentru cei aproape 20 de milioane investiti in stupii pe care ti-i dau, eu ma aleg la schimb cu marfa de 10-12 milioane. (2 familii x 3,5 milioane = 7 milioane; 30 kg miere x 130 mii = 3,9 milioane. TOTAL = 10,9 milioane)

Iar daca vreau sa iti urmez sfatul si sa ma dezvolt, trebuie sa muncesc si  sa investesc inca vreo 10 milioane.
Ca sa fac 8 roi din 2 familii trebuie sa le bag la greu sirop, faguri artificiali, rame, stupi in care sa ii mut, plus ca nu am deloc productie de miere in anul ala!
Tu chiar ii crezi pe toti prosti??
Sau postezi la misto incercand sa faci mizerii pe forum??

romikele

#3
Tu incerci sa vinzi blana ursului din padure.
Topic inchis, pentru neseriozitate si atitudinea fata de Apiardeal.