TVA-ul, bata-l vina...

Creat de FlorinI, Februarie 24, 2011, 09:45:21 PM

« precedentul - următorul »

FlorinI

vad ca sunt multi cei care vand pe aici
unii sunt particulari, dar multi sunt agenti economici ce nu prea cunosc (sau se fac ca nu cunosc, sau nu vor sa cunoasca) LEGISLATIA

Pretul de vânzare si pretul pe unitatea de masura se indica într-o forma clara, lizibila si usor de identificat. Aceasta inseamna ca tertipurile folosite de unii comercianti care afiseaza sau informeaza un pret, la care adauga TVA, sunt ilegale.

Cheltuielile privind serviciile de livrare, ambalare si transport (daca exista), se mentioneaza separat.

La produsele preambalate se indica pretul pe unitatea de masura si pretul de vânzare corespunzator cantitatii preambalate. În cazul în care pretul pe unitatea de masura este identic cu pretul de vânzare, se indica numai pretul de vânzare.

Preţul indicat trebuie să fie preţul total, adică preţul cu toate taxele incluse: T.V.A., alte taxe şi incluzând toate serviciile care trebuie plătite suplimentar în mod obligatoriu de consumator.

Când livrarea produsului sau prestarea serviciului se face ulterior plăţii unei sume de bani cu titlu de avans, agentul economic este obligat să elibereze consumatorului, la plata acontului, un document fiscal conform legislaţiei în vigoare sau, după caz, un contract scris şi să respecte condiţiile contractuale.

STIMATE AGENT ECONOMIC,

- OFERA CE VREI SA PRIMESTI, DACA VREI SA "TRAIESTI"
- RESPECTA-MA, CA SI CONSUMATOR, SI VEI PRIMI RESPECTUL MEU


amanunte suplimentare...: http://www.dolceta.eu/romana/Mod1/spip.php?rubrique3
Orice om are un orizont intelectual; cind acest orizont se ingusteaza el atinge dimensiunile unui punct, si atunci respectivul spune: "ACESTA ESTE PUNCTUL MEU DE VEDERE"

tel (pentru prieteni) : 0726/111.333 - vodaf