cumpar 10-30 familii de albine

Creat de cataandrei, Martie 02, 2011, 10:12:08 PM

« precedentul - următorul »

cataandrei

cumpar 10-30 familii de albine  prefer din zona Bucuresti Ilfov  si din apropiere ofer  un pret de bun simt in functie de calitatea familiei

FlorinI

Citat din: cataandrei din Martie 02, 2011, 10:12:08 PM
cumpar 10-30 familii de albine  prefer din zona Bucuresti Ilfov  si din apropiere ofer  un pret de bun simt in functie de calitatea familiei

rog pe PM, ce intelegeti prin pret de bun simt ...?
doriti cu tot cu lada? sau doar familie?
Orice om are un orizont intelectual; cind acest orizont se ingusteaza el atinge dimensiunile unui punct, si atunci respectivul spune: "ACESTA ESTE PUNCTUL MEU DE VEDERE"

tel (pentru prieteni) : 0726/111.333 - vodaf

cataandrei

pret de bun simt inseamna ca anul trecut in 2010 albinele se vindeau cu preturi cuprinse intre 150-250 in functie de puterea familiei de albine anul asta datorita PNA au crescut zic eu in mod artificial in aceste conditii sunt dispus sa ofer un pret ceva mai mare decat cel de anu trecut dar repet sa fie de bun simt nu aberatii de genul 550 fara cutie .anuntul meu se refera la familii fara cutie

FlorinI

multumesc de raspuns
eu nu am stupi sau familii de vanzare, chioar intentionez sa cumpar, dar v-am provocat la definirea termenului "pret de bun simt", ca sa vada si cei ce vand cam cum se "masoara" bunul simt:

Citat din: cataandrei din Martie 03, 2011, 07:26:25 AM
pret de bun simt inseamna ca anul trecut in 2010 albinele se vindeau cu preturi cuprinse intre 150-250 in functie de puterea familiei de albine anul asta datorita PNA au crescut zic eu in mod artificial in aceste conditii sunt dispus sa ofer un pret ceva mai mare decat cel de anu trecut dar repet sa fie de bun simt nu aberatii de genul 550 fara cutie

personal sunt de acord cu 3 lucruri "de bun simt"
1. nu toti vanzatorii de familii de albine, au asa ceva.
ei nu se gandesc la faptul ca cel ce vrea stupi sau familii e un incepator (pana in 30-40 stupi).
eu nu cred ca unul cu 150 stupi, mai doreste sa cumpere
2. pretul e intr-adevar umflat artificial datorita PNA-ului sau a masurilot 141,112, etc.
3. pretul maximal "de bun simt" e de cca 30 lei pe rama sau max 200 lei pe un roi cu 6 rame din care minim 4 puiet

cine are urechi, de auzit sa auda cine nu.... sa se arunce mai departe la preturi astronomice, sau sa cumpere cu cat se cere (cu scuze... nu e fraier cine cere, ci cine cumpara)
Orice om are un orizont intelectual; cind acest orizont se ingusteaza el atinge dimensiunile unui punct, si atunci respectivul spune: "ACESTA ESTE PUNCTUL MEU DE VEDERE"

tel (pentru prieteni) : 0726/111.333 - vodaf