Diafragma , hranitor , rama port botca

Creat de skypi_0040, Martie 04, 2011, 03:11:45 PM

« precedentul - următorul »

skypi_0040

-diafragma din rama de lemn cu placaj de 4mm la pretul de 7 ron.
-hranitor 2 litri- 12 ron
-hranitor 3 litri- 12 ron
-rama port botca 3/4-8 ron
-rama port botca 1/1-8 ron


caesar

Buna ziua,

Pe langa ladita de carat rame as dori sa va mai comand 12 diafragme cu dimensiunile 470mmx354mm.
Poate mi le trimiteti cu ladita de rame o data.

P.S.
Inaltimea de 354 mm include si umerii de sprijin, asa cum la rama 1/1 inaltimea totala este de 300 mm si se includ si umerii de sustinere ai ramei.

Cu stima,
Ionescu Cezar

caesar

Ati bagat in lucru comanda ?
O trimiteti prin Posta ?

andrei_calinescu

Skypi,

As dori cateva rame port-botci dar in urmatoarele conditii:

- baretele de crestere sa fie rotative si nu fixe(adica prinse cu holsuruburi pe cele 2 laterale).
- prima bareta de crestere sa fie 2 cm sub leatul de sus, si nu lipita de acesta.

Se poate?
Cu stima Andrei

skypi_0040

Salut
Imi cer scuze pentru intarziere, pur si simplu nu am mai intrat pe aici de o gramada de vreme. Am vazut ca doresti niste rame port-botci cu leat rotativ. Spune-mi daca mai esti interesat de comanda si cate bucati ai dori. De asemenea vreau sa-mi spui cat de lata vrei sa fie rama, pentru ca si aici sunt preferinte.
Leaturile rotative nici o problema.

andrei_calinescu

Salut,

Doresc 3 de 1/1 . Eu folosesc pentru matci portbotci de la Nicot, banuiesc ca le stii. Sa incapa astfel de botci pe leatul de crestere.

Skypi, ma poti rezolva cu o roinita din aia cu palnie , te rog. si palnia sa aiba gratie Hanneman dispusa in interior.
Ce crezi?

Cele bune

PS Tu faci si rame? Ma intereseaza 2000.

skypi_0040

Salut Andrei
Rama port-botci inteleg ca vrei, dar nu inteleg ce trebuie sa fac eu special la ele. Ca este Jenter sau Nicot leatul este acelasi. Pot insa sa vil fac mai gros si mai lat pentru a putea bate suportii de botca in cuisoare, poate la asta va referiti. Va pot face leaturile rotative etc.
Deocamdata am scos roinita cu palnie din program pentru ca nu gasesc tego. Nu stiu din ce material sa o fac , pentru ca se lucreaza cu apa si PFL sau placajul se umfla.
Rame nu produc, pentru ca am foarte mult de lucru cu stupii si alte accesorii si practic imi lipseste capacitatea. Suna-ma sa discutam . Tel- 0745188882 sau 0767148160.

andrei_calinescu

#7
Skypi,

e perfect. Exact asta e ideea, latimea leatului sa permita fixarea portbotcilor cu tinte.

Despre roinita poate sa fiel  lemn.
eu nu o sa o tin afara, ci doar ca sa fac roiuri - sa scutur rame cu albine. Palnia o vreau cu Hanneman ca sa nu scutur si matca. Asta e ideea.
Sau cel mai bine imi lasi deschidere de grosimea unei gratii Haneman din plastic pe 3 laturi ale palniei, undeva la jumatea ei, si ma descurc eu de gratie.

skypi_0040

Andrei
Eu zic ca nu este bine sa scuturi matca. Ea trebuie cautata si pusa in cusca inainte de scuturare.Daca matca ramane pe gratie atunci albina nu va trece prin ea, ci va sta in jurul matcii. Pentru ca albina sa treaca mai repede prin gratie, trebuie sa pui cusca in care se afla matca, in roinita , in partea de jos.
Ramele port-botci iti promit ca ti le fac dar roinita , nu-ti promit. Nu este vorba ca o tii afara si se uda, dar cand se scutura albina se uda cu apa ca sa nu zboare. Trebuie sa fac una , sa vad cum iese si daca imi place atunci mai discutam . Deocamdata nu am timp de incercari de genul asta. La mine a inceput calvarul pentru ca apicultorii si-au adus aminte ca vine primavara.  :zzz: O sa incerc sa fac o palnie din tabla, sa vedem cum iese.
Cand sunt ramele gata , ti le pot trimite daca imi dai adresa si un nr de tel pe privat. :hi2:

andrei_calinescu

Skypi,

Roinita aceasta intentionez s-o folosesc numai pentru colectarea albinei pentru viitori roi(pe rame sau pachet).
E numai un artificiu pentru a nu pierde timp . Daca scutur rama pe care se afla matca ea ramane pe sita Hanneman si o reintroduc in familia de unde am scuturat rama.
Albina pica in roinita si dupa aia o pun intr-o cutie noua, si acolo o ud cu sirop.
Deci aceasta roinita e numai un spatiu de tranzit.

caesar

#10
Rame port botca pe 1/2 STAS (inaltime de 162 mm) puteti face ?

Ma intereseaza pentru suportde botca Nicot; ar putea suporta 2 leaturi de crestere (leatul superior si inca unul) ?

As vrea vreo 2 si o Matcarnita cu 4 racle a cate 2 rame 1/2.

Cam in ce perioada le-ati putea lucra ?



Cu stima,