Lichidare stupina in aproapiere de Piatra Neamt

Creat de jonny_it, Septembrie 13, 2012, 09:49:32 PM

« precedentul - următorul »

jonny_it

Lichidare stupina in aproapiere de Piatra Neamt:

90 de familii de albine(familii de productie + roi) adapostite in stupi aproape noi(cam 3 sferturi din familii) iar restul in cutii in stare buna.
Familiile de productie sunt pe 2 corpuri a cate 11 rame fiecare(aproximativ 12 - 18 rame cu albine si 3 - 9 rame cu puiet). Roii sunt pe cel putin 6 rame ME pline cu albine si 2-4 rame cu puiet.
Au toata mierea pentru iarna(maxim 15% zahar; administrat in august). Matci din 2011 si 2012 - rasa carpatina.

Centrifuga inox capacitate 4 rame STAS(perfecta pentru pastoral - usoara si foarte compacta).
Ceara(15-20 kg), masca(2 bucati), dalta(4 bucati), perii apcole(2 bucati), varojet, nuclee de imperechere a matcilor(destul de multe), dopuri de crestere+botci de plastic(cateva sute), lantete transvazare(4 bucati) + rame din plastic.

Nu vand mai putin de 45 de familii, adica primul client care ia 45 de familii ia si centrifuga si inventarul apicol de mai sus; pret 20.000 RON (45 de familii + inventarul apicol) sau 18.000 RON doar familiile de albine.
Pentru inca 1200 RON va mai pot da 10 stupi noi pe cate 2 corpuri(vopsiti, tabla pe capace, doar albinele lipsesc).

Mai am o centrifuga inox(1 an vechime): capacitate 44 de rame STAS dar deja am un client(in caz ca nu apare o sa va anunt aici).

Se pot vedea aici cateva filme cu stupii:  http://www.youtube.com/user/tzzjonny?feature=guide

Pot ajuta pe cel care o sa cumpere timp de 2 zile(cu conditia sa fiu anuntat cu 1 saptamana inainte) in momentul cand trebuie pregatiti pentru iarna indiferent de zona unde o sa fie deplasati stupii(deplasare, cazare pe banii mei).
Matcile sunt destul de bine adaptate pentru zona de munte.

Detalii aici pe forum; totul este negociabil, mai putin numarul minim de stupi pe care cineva ii poate cumpara(adica 45); nu am de gand sa vand cate 2-3 stupi pentru ca mai mult pierd timpul.

jonny_it

Pe una din vetre au mai ramas 45 de familii; va pot vinde 40 de familii cu 400 ron bucata, pe alese.

nicolaivictor

Poti da acte la familiile vandute? si mai este de actualitate anuntul?
www.albinesimatci.ro
www.apivetsrl.ro