cumpar fam albine incepator cum a-ti fost si voi candva

Creat de valyscorpyo, Februarie 04, 2014, 05:11:32 PM

« precedentul - următorul »

valyscorpyo

cumpar dupa 15 martie 2 familii de albine.  Sunt la inceput si m-am saturat de citit vreau si intepaturi.poate si un pic de miere.doar din braila sau galati.[/color]

val_enia

#1
Stupina de unde cumperi, a fie la minim 5 Km distanta (in linie dreapta) de locul unde vrei sa le pui la treaba

valyscorpyo

multumesc ,le duc la tara la 30 km de oras spre bucuresti

yulian

Sfaturi:
1.cauta pe cineva care se pricepe sa vina cu tine pentru ca nu e simplu pana iti dai seama cum merge treaba in apicultura si nu toti apicultorii care vand familii sunt oameni de treaba!
2.Incearca sa le iei mai aproape de jumatatea lui aprilie chiar daca dai cu 50-100 lei mai mult ca in martie pentru ca cel putin esti sigur ca ai scapat de iarna.
3.Niciodata sa nu te saturi de citit...chiar daca crezi ca stii! Nu te lasa intr-o ureche :)
4.Eu nu vreau intepaturi...pt ca mor albinute!

Butoaie pline si succes!

valyscorpyo


codrin br

Daca vrei iti ofer eu 2 familii pe 10 rame , 50 lei/rama dupa 10 mai. Daca vrei iti ofer eu si lazile  . Telefon 0749891564.Din Braila.

valyscorpyo

am stupii ,dadant 1\1 cuib si cat 12 rame i-am facut pe comanda
.tu pe ce fel de rame ai fam. si din 10 rame cîte cu puiet?multumesc,astept raspuns


codrin br

Daca te intereseaza ne auzim, cred ca  e cel mai bine. Sa inteleg bine ai rama de 1/1 atat  in cuib cat  si  in cat. Stupii  ii ai pe 12 rame. Nu cred ca e important ce fel de stupi  am, rama e 1/1 normala. Ca sa iti raspund am stupi orizontali  si verticali  pe 10 rame. Puiet  nu pot sa stiu de acum cate  rame cu puiet  vor avea la momentul respectiv.Familiile sunt de la 5 la 8 rame acum adica  pe iarna . La revedere.