Ştiri:

SMF - Just Installed!

Main Menu

Crotalii

Creat de rascanu, Noiembrie 20, 2011, 07:49:24 AM

« precedentul - următorul »

rascanu

Confectionam crotalii pentru stupi, la pretul de maxim 2 lei bucata.
Crotaliile sunt in conformitate cu legislatia romana, cu dimensiunile de 150x50 mm, efectuate din tabla de aluminiu.

Cine vine la Targul de la Ramnicul Sarat le poate vedea "pe viu".

rascanu

Având în vedere prevederile anexei nr.1 ,,Programul Național Apicol pentru perioada 2011-2013" la Hotărârea Guvernului nr.245/2011 privind aprobarea Programului Naţional Apicol pentru perioada 2011-2013, a normelor de aplicare, a cuprinsului Ghidului de bune practici pentru apicultură, precum şi a valorii sprijinului financiar,
văzând Referatul de aprobare al Direcţiei generale politici în zootehnie și industrie alimentară.245/2011.
în temeiul Hotărârii Guvernului nr. 725/2010 privind reorganizarea şi funcţionarea Ministerului Agriculturii şi Dezvoltării Rurale, precum şi a unor structuri aflate în subordinea acestuia, cu modificările și completările ulterioare,
ministrul agriculturii şi dezvoltării rurale emite următorul

ORDIN:

Art. 1. Se aprobă Sistemul unitar de identificare a stupinelor si stupilor, prevăzut în anexa nr. 1.
Art. 2. Se aprobă procedura de înregistrare a stupinelor si stupilor în sistemul unitar, prevăzută în anexa nr. 2.
Art. 3. În sensul prezentului ordin, termenii şi expresiile de mai jos au următoarele semnificaţii:
a)    Sistemul unitar de identificare a stupinelor si stupilor - totalitatea mijloacelor şi documentelor utilizate pentru identificarea stupinelor si stupilor;
b)    panou de identificare a stupinelor – mijloc oficial de identificare a stupinelor pe toată perioada activităţii, incluzând perioada deplasării în pastoral şi perioada de iernare, pe care se poate citi numele apicultorului, vatra permanentă, numărul de stupi şi numărul de înregistrare/atorizare sanitară veterinară acordat de Direcţia judeţeană sanitară veterinară şi pentru siguranţa alimentară;
c)    plăcuţă de identificare a stupilor - mijloc oficial de identificare utilizat la identificarea stupului reprezentată de un dispozitiv aplicat pe stup pe care se poate citi codul unic de identificare al stupului;
d)    plăcuţă duplicat de identificare a stupilor - mijloc oficial de identificare a stupului care înlocuieşte plăcuţa de identificare pierdută, confecţionată din acelaşi material şi cu aceleaşi caracteristici tehnice ca şi plăcuţa iniţială;
e)    codul unic de identificare al stupului - cod alcătuit din 13 caractere, inclusiv spațiile;
f)    cod de ţară - cod format din două litere majuscule, respectiv RO, reprezentând codul ISO al României, acordat în conformitate cu ISO 3166;
g)    codul formei asociative - cod numeric alcătuit din 3 cifre şi care reprezintă numărul de ordine acordat formei asociative care îl solicit.
Art. 4. Anexele nr.1 și 2 fac parte integrantă din prezentul ordin.
Art. 5. Prezentul ordin se publică în Monitorul Oficial al României, Partea I.

   MINISTRU
Valeriu TABĂRĂ

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)

rascanu

ATENTIE:

LA INTALNIREA DE LA RAMNICUL SARAT, UNDE A PARTICIPAT REPREZENTANTUL ANARZ, A SUBLINIAT CA ACELE PLACUTE DIN PLASTIC (SAU ASEMANATOR, VINILIN, ETC) NU SUNT CONFORME.


REITEREZ OFERTA APISROM PT CROTALII PE TABLA DE ALUMINIU: 2 LEI/BUC.

CONTACT: [email protected]
0235.311.556
0766.600.247

octav

Salutari!
O intrebare: Trebuie mers la asociatie si luate numerele? sau cum fac? As vrea si eu sau mai degraba imi vor trebui daca vreau PNA la anu asa am inteles.
:hi2:

FlorinI

Citat din: octav din Decembrie 07, 2011, 10:36:36 PM
Salutari!
O intrebare: Trebuie mers la asociatie si luate numerele? sau cum fac? As vrea si eu sau mai degraba imi vor trebui daca vreau PNA la anu asa am inteles.
:hi2:
procedura e cam asa:
te duci la asociatie si spi cati stupi ai, faci o cerede de alocare numere
asociatia te ia in evidenta si cere la anarz un set de numere pentru asociatie, dupa ce aloca fiecarui stupar cat a cerut
la anarz o sa apari ca popescu de lasociatia x are numere alocate de la 1 la 50
cand vine de la anarz la asociatie, ei iti comunica numerele alocate

AICI APARE BUBA

asociatia iti faciliteaza cumpararea de numere dar nu te poate obliga sa le cumperi de la ei
tu te duci si ceri pe o hartie oficiala numerele alocate sub semantura si stampila (ca sa fii acoperit)

poti sa le faci oriunde vrei, dar NEAPARAT sa respecti conditiile legale
Orice om are un orizont intelectual; cind acest orizont se ingusteaza el atinge dimensiunile unui punct, si atunci respectivul spune: "ACESTA ESTE PUNCTUL MEU DE VEDERE"

tel (pentru prieteni) : 0726/111.333 - vodaf

reclama

CONFECTIONAM CROTALII STUPI 1,8 LEI /PLACUTA SI BANNER IDENTIFICARE STUPINA PRET 50 LEI BUC.
TABACU ANDREEA 0752865087
LIVRAM IN TOATA TARA