Vand mini-pavilion, capacitate 20 familii

Creat de Florin Chiriac, Mai 14, 2012, 09:26:28 PM

« precedentul - următorul »

Florin Chiriac

Vand mini pavilion apicol, capacitate 20 de familii, cu sau fara familii de albine + remorca auto inmatriculata care se conduce cu B-ul si se poate tracta dupa orice masina. (remorca e utilizabila si in alte scopuri, nu e lipita de pavilion) Camparea si transportarea pavilionului sunt foarte usoare si economice, datorita picioarelor pe cricuri, respectiv al transportului propriu. (mare avantaj fata de pavilioanele mari).
Locatia: Timisoara (actualmente in pastoral in zona Ar-Hd)
Pret: negociabil 1500-3500 euro, in functie de varianta, cu sau fara albine.
Telefon: 0747110157

nicu has

buna cat doriti doar pe modul fara remorac fara albine doar modulul
ce lazi folositi si ce dimensiuni are modulul multumesc

Florin Chiriac

Lazile sunt dadant, cu capacitate de 12 rame, si magaziile de 10 rame (sa fie ceva mai usoare la dat jos).
Lungimea moduluiui este 2,60-2,70m. Latimea 1,70m aproximativ. Nu l-am masurat exact, dar intra cate 5 lazi pe fiecare parte, asezate pe doua nivele.
Pret....nu m-am gandit la un pret fara remorca, pentru ca modulul a fost facut dupa remorca ce il transporta. Cu tot cu remorca ar fi 1500 de euro, fara remorca, fara lazi, fara albine, undeva la 1000.

78

buna ziua

Modulul este conceptia si fabricatia dumneavostra ?
Eu am urmarit de mult o combinatie intre pastoralul practicat in alte state cu transportul lazilor pe paleti si cel practicat de noi cu pavilion.  La minipavilionul dvs se cam combina cele 2 tipuri. Ce greutate are modulul fara lazi si albina ? Din cate imi dau seama se pot incarca 4 module pe o remorca cu un incarcator cu brat didraulic probabil cu o mica dodificare a suportilor. Actualmente nu sunt in tara, va rog daca se poate un deviz oferta pentru o serie de 3 sau 4 (verific gabarit remorca) module .
Multumesc

Florin Chiriac

Bun! Greu de raspuns la asta!

Deci, modulul este confectionat artizanal, pe structura metalica si placat cu osb si policarbonat. Nu l-am confectionat eu, ci un prieten, care, din pacate s-a stins anul trecut intr-un tragic accident rutier. Dupa decesul sau, am cumparat pavilionul si cam tot ce avea el in materie de apicultura. Nu stiu sa va spun greutatea exacta, dar ce pot sa va spun e ca remorca cu care il transport e cu o singura osie, deci de 750kg masa maxima autorizata. Asa plin cum e, cred ca e ceva mai greu de atat, dar in mod sigur nu depaseste 1 tona (imi dau seama din modul in care sta asezata remorca, tinand cont ca am carat greutati si mai mari). In momentul de fata am 18 familii pe el, desi loc e de 20.

Eventual, as putea sa calculez in mare cati mp de osb sunt, si cat cornier si rectangulara, apoi va voi putea spune o masa aproximativa. Maine ma duc la stupina....stau ceva timp pe acolo, deci pe duminica seara-luni va pot scrie ceva de kg.

nicu has


catuta

fotografii in intregime (modul+remorca), aveti?